Termoprádlo efektívne reguluje teplotu tela. Kedy ho používať a ako správne ošetrovať?
Chýba termoprádlo aj vo vašom šatníku? To je chyba. Využiť sa totiž dá nielen v práci a pri športe, ale aj pri bežných každodenných aktivitách. Vysvetlíme vám prečo a kedy termoprádlo používať.
Ak ste si doteraz mysleli, že termoprádlo nevyužijete, skúsime vám ukázať, prečo si ho rozhodne zadovážiť a pri akých rôznych príležitostiach sa dá používať. Mnohí si termoprádlo spájajú len s aktivitami vykonávanými v extrémnych mrazoch ako je horolezectvo alebo zimné športy. Jeho využitie však môže byť, vzhľadom na výborné termoregulačné a absorpčné vlastnosti, ďaleko praktickejšie. Niektoré modely sú antibakteriálne, čo iste poteší alergikov a ľudí citlivých na bakteriálne prostredie.
Kedy a kde si termoprádlo oblečieme?
Chladné počasie dokáže spôsobiť poriadne trápenie. Dostane sa človeku až „pod kožu“, a úplne ho paralizuje. Neviete sa potom vôbec sústrediť a neraz aj ochoriete alebo prechladnete. Pokiaľ aj vám spôsobuje chlad podobné problémy, termoprádlo je to správne riešenie. Kvalitné termo tričko, spolu s termo spodkami poskytne telu termoregulačnú oporu, pomôže udržiavať teplotu v chladnom prostredí, a naopak aj vtedy, keď sa začnete prehrievať a potiť. Je teda vhodné pri úplne bežných činnostiach, ako sú prechádzky, outdoorové aktivity v zimných mesiacoch, hranie sa s deťmi, bicyklovanie, bežkovanie, lyžovanie, rybárčenie či dlhšie túry po horách. Termoprádlo je štandardnou súčasťou odevu aj pre mnohé profesie, ktoré pracujú vonku, v zime. Vďaka obopínajúcemu dizajnu ho pod oblečením vôbec nevidno. Umožní tak byť po celý deň v teple a suchu bez toho, aby si to niekto všimol.
V zime hreje, v lete chladí a odvádza pot
Termoprádlo sa vyrába z tzv. funkčných materiálov ako je mikrovlákno, merino vlna a iné moderné syntetické vlákna. Tieto materiály, vytvárajú okolo tela izolačnú bariéru, dokážu spoľahlivo odvádzať pot a následne zanechajú pokožku suchú. V našom e-shope rempo.sk nájdete mnohé podobné kúsky, napríklad exkluzívne termo tričká Dynamic Air Base Layer vyrobené z inovatívnej termotkaniny, ktorá doslova odpudzuje od pokožky vlhkosť a udržiava ju v teple a suchu. Vytvára tak veľmi komfortný pocit a zabezpečí, že vám bude po celý deň alebo počas aktivity teplo. Špeciálnym druhom termoprádla je termporádlo merino. Obsahuje veľmi jemnú merino vlnu a má výborné prirodzené izolačné vlastnosti – v zime hreje, v lete chladí a odvádza pot.
Prečo je merino vlna skvelý materiál
V chladnom počasí hreje, v horúčavách a ochladzuje v horúčavách, neškriabe…a čo ďalej:
Funguje ako termostat: Najgeniálnejšou vlastnosťou merino vlny je prirodzená termoregulácia. Dokáže sa prispôsobiť aktuálnym podmienkam a regulovať telesnú teplotu.
Hreje, aj keď je nasiaknutá: Merino vlna dokáže skvelo odvázať pot či vlhkosť od tela tak, že ho odparí do vonkajšieho prostredia, alebo ho natiahne do vnútra vlákna, ktoré je naopak hydrofilné, čiže schopné viazať a absorbovať vlhkosť. A hoci je vlákno nasaté vlhkosťou, na dotyk a pocit ostáva suché a zároveň nestráca nič zo svojich termoregulačných vlastností.
Na pokožke dýcha: Napriek hustej štruktúre tento textilný materiál dokáže dýchať, a to aj vtedy, ak sú jeho vlákna nasiaknuté vlhkosťou, čím odbúrava ulepený a špinavý pocit.
Ani po hodinách nosenia nezapácha: Pretože pochádza z proteínových vlákien, ktoré na seba viažu mnohé škodlivé látky, vírusy a baktérie.
Je pružná: Vlákno sa dá natiahnuť až o 30% svojej dĺžky, a potom sa dokáže samovoľne vrátiť do svojej pôvodnej formy.
Neškriabe a je hypoalergénna: Vlas vlny merino má hrúbku 15 až 25 mikrometrov, väčšina ľudí začína cítiť škrabanie pri vláknach silnejších než 28 mikrometrov. Tenšie vlákna neškriabu, pretože sa pri kontakte s pokožkou ohýbajú.
Je ohňuvzdorná: Aj vďaka obsahu proteínu a vody vo vláknach.
Chráni pred UV žiarením a je ekologická: Ide totiž o čisto prírodný, biologicky odbúrateľný a obnoviteľný materiál. Chráni nielen človeka a jeho pokožku pred počasím, ale aj životné prostredie.
Funkcie termoprádla pod drobnohľadom
Ako sme už spomenuli, tenký a elastický materiál sa nosí pod oblečením, pričom vôbec nepridáva na objeme tela. Môžete tak behať a bicyklovať aj v zimnom období a cítiť sa nanajvýš komfortne. Špeciálne funkčné tkaniny sú vyrobené tak, aby odvádzali pot a vlhkosť a udržiavali telo a pokožku v suchu. Prispievajú k prirodzenej príjemnej termoregulácii organizmu, či už sa pri činnosti spotíte, alebo len chcete mať končatiny v teple. Kvalitné dámske a pánske termo spodky z našej ponuky poskytujú plnohodnotnú tepelnú ochranu a reguláciu počas celej fázy nosenia. Okrem toho majú unikátnu antibakteriálnu úpravu zabezpečenú striebornými iónmi. Podšívka s vysokým odvodom vlhkosti, ako aj kontrastné prešívanie termo spodkov dodávajú kúskom moderný štýl a umožňujú pohodlné celoročné nosenie. Pozor, treba však vedieť, že termoprádlo má špeciálne požiadavky na pranie a sušenie! Ak sa nesprávne perie, stráca svoje vlastnosti. Správne pranie, vhodné pracie prostriedky a šetrné sušenie dokážu predĺžiť životnosť o niekoľko sezón.
Dôraz na správne pranie a ošetrovanie
Ako sme už uviedli vyššie, starostlivosť o termoprádlo je mimoriadne dôležitá. Rozhodne ho preto neperte bežným zrnitým práškom ani mydlom. Mohli by vám termotkaninu poškodiť a tá by potom stratila svoje termoregulačné vlastnosti. Tekuté pracie gély sú v prípade núdze vhodnejšie, no úplne ideálne sú špeciálne tekuté prostriedky na funkčnú a športovú bielizeň.
Ktoré pracie programy sú šetrné?
Nesprávne pracie programy termoprádlu škodia! Vystavovanie horúcej vode a vysokým teplotám môže nadobro zničiť unikátne vlastnosti. Prať by sa preto malo vo vlažnej vode do 30 °C. Akceptovateľné sú šetrné programy na jemnú bielizeň alebo ručné pranie. Zvlášť termoprádlo merino by sa mohlo v práčke značne poškodiť, pokojne teda zvoľte jednoduché manuálne ručné pranie. Použite pritom vlažnú vodu (vyhnite sa horúcej!), spomínaný špeciálny prací prostriedok a jemnými pohybmi termo tričko a termo spodky vyperte, následne vypláchajte od pracieho prostriedku a nakoniec nechajte bez žmýkania prirodzene vyschnúť. Nepoužívajte ani aviváž!
Termoprádlo si zaslúži sušenie bež žmýkania
Termoprádlo vyžaduje veľmi šetrné sušenie. Bez žmýkania ho preto nechajte v miestnosti alebo na balkóne prirodzene vyschnúť. Vyhnite sa sušeniu na silnom priamom slnku, v sušičke, používaniu štipcov na sušenie a rovnako aj žehleniu. Informácie týkajúce sa prania, sušenia aj žehlenia nájdete na každej etikete so symbolmi.
A čo dodať na záver?
Časté pranie termoprádlu rozhodne neprospieva. Avšak, na druhej strane, póry termotkaniny, ktoré slúžia na reguláciu tepla a odvádzanie potu, by sa mali udržiavať čisté. Je preto treba nájsť tú správnu mieru, ako často termoprádlo prať. Pokiaľ ho nosíte denne odporúčame šetrné pranie maximálne 2 – 3-krát týždenne. Ideálne je preto mať viaceré kvalitné a pohodlné sety, ktoré si budete striedať. Príjemný a hrejivý termoprádlo set vás udrží v najlepšej pohode a koncentrácii počas všetkých chladných dní. Neváhajte ani chvíľku! Každému sa nakoniec môže nejaké to teplo navyše hodiť. Komfort počas zimy zlepší náladu. Chcete si pozrieť našu ponuku termoprádla? Kliknite SEM