Pracovné a bezpečnostné sandále pre ochranu a pohodlie pri práci
Pracovná a bezpečnostná obuv je dôležitou súčasťou osobnej ochrany pracovníkov v mnohých odvetviach. Správny výber je kľúčový pre bezpečnosť, ale aj pohodlie a produktivitu pracovníkov. To môže byť výzvou najmä v horúcich letných mesiacoch. Vo viacerých profesiách však možno v tomto období vymeniť uzavretú obuv za sandále zvyšujúce priedušnosť a cirkuláciu vzduchu. Aké sú ďalšie výhody a vlastnosti sandálov, z akých materiálov sa vyrábajú, aké kategórie ochrany poznáme a ďalšie tipy pre výber správneho modelu pre vás a vašich pracovníkov.
Čo sú pracovné a bezpečnostné sandále?
Pracovné a bezpečnostné sandále predstavujú otvorenú, vetranú a priedušnú obuv. To z nich robí veľmi obľúbenú obuv na všetkých pracoviskách umožňujúcich ich použitie. Otvorená konštrukcia ich predurčuje k použitiu v interiéroch a suchom prostredí, ale ich použitie nie je vylúčené ani vo vybraných vonkajších profesiách.
Aký je rozdiel medzi pracovnými a bezpečnostnými sandálmi?
Pracovné sandále poskytujú pracovníkom základný komfort a ochranu na pracovisku, kde nehrozí vysoké riziko vzniku úrazu. Ich úlohou je poskytnúť pohodlie a vetranie pri práci a nevyžaduje sa použitie špecifických ochranných prvkov. Sú testované a musia spĺňať normu EN ISO 20347.
Bezpečnostné sandále sú navyše vybavené ochrannými prvkami, ako ochranná špička, odolná podrážka proti prepichnutiu a disponujú antistatickými vlastnosťami. Ich použitie je nevyhnutné v rizikovejších pracovných prostrediach, kde chránia nohu pred mechanickými, chemickými či elektrickými rizikami. Ich testovanie a vlastnosti upravuje norma EN ISO 20345.
Výhody pracovných a bezpečnostných sandálov
Pracovné a bezpečnostné sandále sú ideálnou obuvou najmä to letných mesiacov, keď je dôležité zabezpečiť dostatočné vetranie nôh a cirkuláciu vzduchu, čo vedie k zníženiu potenia a zvýšeniu komfortu. Ich použitie však nie je nutne viazané na letné obdobie a najmä v kanceláriách či vnútorných prevádzkach ich možno používať celoročne. Ich použitie je vo všeobecnosti vhodné v mnohých interiérových aj exteriérových profesiách. V závislosti od rizikovosti pracoviska je vhodné voliť buď pracovnú obuv do priestorov s nízkym rizikom nebezpečenstva alebo bezpečnostnú do rizikovejších prostredí, ktoré dokážu nohu ochrániť pred padajúcimi či ostrými predmetmi.
Vlastnosti pracovných a bezpečnostných sandálov
Pracovné a bezpečnostné sandále sa vlastnosťami môžu líšiť od iných typov obuvi a majú špecifické vlastnosti zvyšujúce komfort použitia. Ergonomický dizajn je základom pohodlného nosenia počas celého dňa, keď pomáhajú znižovať únavu a udržiavať prirodzenú polohu chodidla. Z druhej strany zvyknú byť podrážky protišmykové, vďaka čomu sa znižuje riziko pádu na mastných, mokrých či inak znečistených povrchoch. Bezpečnostné sandále disponujú ochrannou špičkou, antistatickými vlastnosťami, odolnosťou voči chemikáliám, olejom a ďalším látkam, čo z nich robí nielen priedušnú, ale zároveň bezpečnú obuv. Pri výrobe sa používajú mnohé prírodné a syntetické materiály alebo ich kombinácia.
Materiály použité na pracovných a bezpečnostných sandáloch
Na výrobu pracovných a bezpečnostných sandálov sa používajú mnohé materiály a ich kombinácie pre dosiahnutie optimálnych vlastností. Najčastejšie používaným prírodným materiálom je koža, ktorá sa teší veľkej obľube pre svoju trvanlivosť a pohodlie. Kožené sandále väčšinou poskytujú lepšiu priedušnosť a prispôsobivosť nohe, na druhej strane sú o niečo náročnejšie na údržbu a menej odolné voči vode. Syntetické materiály sú oproti koži často ľahšie, jednoduchšie na údržbu a odolnejšie voči vode, chemikáliám a ďalším látkam. Vybrané syntetické materiály môžu byť menej priedušné ako koža, ale nemusí to byť pravidlom.
Kategórie ochrany a legislatíva
Spoločná legislatíva EÚ a SR stanovuje požiadavky na pracovnú a bezpečnostnú obuv. V prípade pracovnej sa jedná o EN ISO 20347, bezpečnostnú obuv definuje EN ISO 20345. Na základe tejto legislatívy možno definovať nasledujúce kategórie ochrany.
Sandále a šľapky bez ochranných prvkov poskytujú základné pohodlie a vetranie bez dodatočných ochranných prvkov a sú vhodné k použitiu pre nenáročné profesie s nízkym rizikom vzniku úrazu.
Sandále kategórie OB poskytujú základnú ochranu bez ochrannej špičky a s otvorenou pätou. Spĺňajú požiadavky definované normou EN ISO 20347. Disponujú protišmykovou podrážkou, základnými ergonomickými vlastnosťami a sú vhodné k použitiu v prostredí bez mechanických rizík.
Sandále kategórie O1 sú v porovnaní s kategóriou OB navyše vybavené antistatickými vlastnosťami, uzavretou zadnou časťou či absorpciou energie v päte. Ich vlastnosti sú rovnako definované normou EN ISO 20347 a sú vhodné k použitiu v prostredí, kde je potrebná základná ochrana a komfort.