Ochrana pred vodou, chladom a priedušnosť. Dôležité vlastnosti každej bundy
Výber kvalitnej bundy a zorientovanie sa v množstve parametrov môže potrápiť nejedného z nás. Základom úspechu je zodpovedanie si základných otázok.
- V akom prostredí budem bundu najviac používať?
- Akú mieru fyzickej námahy budem v bunde vykonávať?
Najrýchlejšie sa zorientujete vo vlastnostiach a kvalitách produktu, ktorý ste si vybrali prostredníctvom certifikátov podľa konkrétnych noriem.
EN342
Výrobky, certifikované podľa EN 342:2017, vám zaručia vysoký stupeň ochrany pred chladom. Správne oblečenie je nevyhnutné pri práci v chladnom prostredí, pretože je dôležité, aby ste zostali chránení a v teple. Chladné prostredie je charakterizované teplotou -5 °C alebo nižšou, meranou nielen na základe teploty vzduchu, ale aj s ohľadom na vlhkosť a vietor.
Ak je veľmi veterno, možno budete potrebovať vyšší stupeň izolácie, aj keď skutočná teplota zostane nezmenená. Je dôležité, aby váš pracovný odev zostal suchý, pretože jeho ochranná schopnosť sa môže zhoršiť, keď sa namočí. Pre zlepšenie ochrany pred chladom a zabránenie lokálnemu ochladzovaniu je tiež vhodné mať oblečenie na zips a držať ho tesne okolo otvorov, ako sú napríklad zápästia a nosiť na rukách a nohách teplé oblečenie a teplú pokrývku hlavy.
EN 343:2019
Pracovné odevy, certifikované v súlade s normou EN 343:19, chránia pred dažďom, umožňujú pokožke dýchať a odvádza vlhkosť od tela. Ak pracujete vonku za každého počasia, vhodné oblečenie je nevyhnutnosťou. Táto norma udáva tri hodnoty. Prvá označuje vodeodolnosť, druhá sa vzťahuje na priedušnosť. Obe hodnoty sa hodnotia na stupnici 1–4, pričom 4 je najvyššia hodnota. Tretia hodnota je označená R alebo X. R znamená, že produkt bol testovaný počas lejaku, a tento test je pre štandard nepovinný, X je hodnota uvedená v prípade, že výrobok nebol podrobený tejto skúške.
EN 343
Táto verzia danej normy má len dve hodnoty. Prvá udáva celkovú nepremokavosť výrobku, zatiaľ čo druhá hodnota sa týka jeho celkovej priedušnosti. Obe hodnoty sa hodnotia na stupnici 1–3, pričom 3 je najvyššia. Výrobky certifikované v súlade s normou EN 343 sú okrem iného testované aj na odolnosť proti roztrhnutiu a rozťažnosť, pričom rôzne vrstvy výrobku sa testujú na schopnosť udržať si svoj tvar po opakovanom použití.
Voda
Medzi základné parametre uvádzané pri každej bunde je jej odolnosť voči vode. Vodeodolná, vodoodpudivá, či nepremokavá? Aký je medzi nimi rozdiel?
Vodeodolnosť ponúka najnižšiu ochranu proti vode. Pôsobí ako fyzická bariéra medzi nositeľom bundy a ľahkým dažďom. Vode teda nejaký čas potrvá, kým presiakne cez materiál. Ak dážď nie je príliš silný a bunda mu nie je vystavená príliš dlho, vodeodolná bunda bude fungovať ako základná ochrana. Výhodou takýchto búnd je o trochu vyššia priedušnosť ako u nepremokavých. Sú vhodné do nedaždivého alebo málo daždivého počasia. Počas práce za chladného počasia vás poteší ich izolačná hrejivá schopnosť aj priedušnosť, zabraňujúca nadmernému poteniu sa.
Vodoodpudivé bundy sú bundy s povrchovou úpravou, ktorá je označovaná ako DWR (Durable Water Repellent = odolný proti vode). Na povrchu bundy vytvára film, spôsobujúci, že kvapky vody nevsiaknu priamo do tkaniny, ale narazia na bariéru a stečú po nej. Tento film sa po nejakej dobe nosenia a prania produktu ošúcha a voda začne vsakovať do tkaniny. Dá sa však jednoducho obnoviť akoukoľvek vhodnou impregnáciou v spreji. Táto úprava nezaručuje úplnú nepremokavosť, výrazne však predĺži dobu, za ktorú začne voda presakovať. Takto upravené bundy sú vhodné na celodennú prácu v exteriéri a do mierne daždivého počasia. Mali by vás pred dažďom ochrániť na niekoľko hodín.
Nepremokavá bunda je najvyšším stupňom ochrany proti dažďu a snehu. Nepriepustnosť materiálu je daná vodným stĺpcom v mm. Bundy s parametrom 10000 mm sa hodia na celodenný pobyt vonku a do daždivého počasia. Pre bundy s vodným stĺpcom 15000, 20000 alebo 50000 mm väčšina z bežných ľudí využitie nenájde. Sú určené do dlhodobo extrémnejších podmienok. Do stredoeurópskeho mierneho klimatického pásma vám bohato stačia bundy s hodnotou vodného stĺpca 5000 mm.
Dýchanie (Priedušnosť)
Hodnota priedušnosti prezrádza, ako dobre oblečenie dokáže odvádzať telesnú vlhkosť na povrch. Priedušnosť obvykle zaisťuje membrána, ktorá začne fungovať, keď sa človek dostatočne zahreje fyzickou aktivitou. Udáva sa v gramoch na meter štvorcový za 24 hodín. Keď športujete a potíte sa, ale zároveň chcete zostať v teple a suchu, potrebujete pot odviesť od tela. Čím viac sa potíte, tým vyššiu priedušnosť uvítate. V takom prípade vám bude vyhovovať membrána 5000-8000 g/m²/24 hod. A naopak. Keď sa pri pohybe príliš nepotíte a bundu chcete hlavne na bežné nosenie, ľahkú turistiku alebo prechádzky so psom, vysoká priedušnosť (napr. membrána 10000) spôsobí, že vám bude zima.
Chlad (Zateplenie)
Bundy so zateplením sú vhodné do mesta a pri minimálnej fyzickej aktivite. Naopak, bundy s minimálnym zateplením alebo bez zateplenia sú vhodné na šport a pri zvýšenej fyzickej aktivite za využitia vrstvenia k dosiahnutiu tepelného komfortu.
Vybrať si zimnú bundu nie je zložité, pokiaľ poznáte niekoľko základných pravidiel. Veríme, že odteraz budete pri výbere úspešní a v zime viac nebudete mrznúť. Pokiaľ by ste si chceli niektoré modely vyskúšať, široký výber nájdete v našich kamenných predajniach v Bratislave a Banskej Bystrici.
Tagy: Bundy so zateplením, vodeodolná bunda, ochrana pred chladom