None

Ochrana pred slnkom a letnými horúčavami

4 spôsoby ako sa chrániť na pracovisku počas leta
Aj počas zdanlivo krátkych chvíľ strávených na slnku vás môže zaskočiť nečakaná bolesť či točenie hlavy, zhoršený zrak alebo pocit malátnosti. Tí, ktorí svoj pobyt na slnku podcenili, nejeden raz čelili závažným stavom a príznakom ochorení ako spálenie kože, prehriatie organizmu či vznik melanómov. Ako sa týmto rizikám vyhnúť? A ako sa chrániť v prípade, keď sa na priamom slnku nachádza vaše pracovisko? Majte na pamäti, že i ochrana pred slnkom a letnými horúčavami má svoje pravidlá.

Nepodceňujte pitný režim

Fyzická práca na slnku je spravidla sprevádzaná väčšou stratou tekutín. Za úbytok tekutín z organizmu v lete najčastejšie môže:
  • zvýšené potenie
  • zrýchlené dýchanie
  • prirodzené vylučovanie. 

Zatiaľ čo zvýšené potenie a zrýchlené dýchanie úzko súvisia s vyššími teplotami a aktívnym pohybom na pracovisku, na vylučovanie do veľkej miery vplýva konzumácia stravy a nápojov s močopudným účinkom (napr. káva, čaj, citrónová voda).Nečakajte na pocit smädu a myslite na pravidelný prísun tekutín, najlepšie čistej vody. 

Všeobecne odporúčaný príjem čistej vody sa pohybuje medzi 40 a 45 ml tekutiny na 1 kg váhy dospelej osoby. Platí, že tento príjem je potrebné zvyšovať primerane k príjmu vypitých nápojov, ktoré dehydrujú či fyzickej aktivite.

Ochrana zraku je prvoradá

Nosenie bezpečnostných okuliarov pri práci je samozrejmosť na každom profesionálnom pracovisku. Ak vykonávate prácu v exteriéri, informujte sa, či vaše okuliare chránia i pred slnkom bezpečnostným UV filtrom. Nezabudnite, že riziko pre oči sa neskrýva len v priamom žiarení - rovnako nebezpečnými sú i odrazové plochy. Navyše platí, že UV žiarenie nie je iba záležitosť letných mesiacov - nesúvisí výlučne s teplom, hrozbu predstavuje v priebehu celého roka.

Nezanedbajte ochranu hlavy a krku

Ideálnou ochranou hlavy je nárazová šiltovka, šiltovka s ochranou krku alebo klobúk so širokým okrajom aspoň 7,5 cm. Takáto pokrývka poskytne nielen ochranu temenu, ale i dostatočný tieň tvári, ušiam a krku. Bez ohľadu na to, či preferujete šiltovky alebo klobúky, rátajte s tým, že pri pohybe slnečné lúče zasiahnu každé miesto vášho tela. Preto dbajte o dodatočnú ochranu citlivých a nekrytých častí, ako záhlavie či krk nosením šatky alebo uteráka.

Zvoľte správny pracovný odev a obuv

Pre zníženie rizika spálenia kože vám odporúčame zamerať sa na vaše pracovné oblečenie. To by malo poskytnúť ochranu tela zakrytím prioritne miest s tenšou pokožkou. Aj keď letné horúčavy lákajú skôr k zhadzovaniu šatstva, prevenciu proti ťažkostiam zo slnečného žiarenia nájdete v podobe trička s golierom a dlhými rukávmi či dlhých nohavíc.
Taktiež dôležitý je i materiál, ktorý by mal obsahovať ochranný faktor proti slnečným lúčom. Ak nemáte prehľad o tom, do akej miery spĺňa váš pracovný odev ochranu proti UPF a UV žiareniu, orientujte sa podľa druhu odevnej látky. Všeobecne medzi materiály chrániace pred slnečným žiarením patria nylon, vlna, hodváb a polyester. Vhodnú ochranu poskytne husto tkaná látka.
 
Čo sa týka pracovnej obuvi, tú v letných mesiacoch spoľahlivo zastúpia pracovné sandále. Chodidlám poskytnú nielen ochranu a stabilitu, ale hlavne priedušnosť, ktorá sa počas teplých dní ukazuje pre zdravie a pohodu ako nevyhnutná. 
Medzi ďalšie opatrenia, ako predchádzať ťažkostiam zo slnka a tepla na pracovisku, spadá používanie opaľovacieho krému s faktorom aspoň SPF 30+, pravidelný pobyt v tieni, obmedzenie pobytu na ostrom slnku v čase obeda a skorých poobedných hodinách (12-15h) či používanie pracovných pomôcok poskytujúcich ochranu pred slnkom (tieniace plachty, slnečníky a pod.)