None

Nové triedy a označenia. Aj takéto novinky prináša norma EN ISO 20345:2022 o bezpečnostnej obuvi

Norma EN ISO 20345:2022, vydaná v júni 2022, určuje základné a doplnkové požiadavky na bezpečnostnú obuv uvedenú na trh Európskej únie po 30. marci 2023.

Znamená to, že bezpečnostná obuv, ktorá sa bude uvádzať na trh po tomto dátume, musí už byť certifikovaná podľa nových požiadaviek na označovanie ochrannej úrovne, prvkov alebo vlastností, ako je odolnosť proti šmyku, vode, olejom alebo prepichnutiu a ďalším mechanickým a tepelným rizikám. Revidovaná norma teda prináša viacero zmien a noviniek, ktoré sa dotknú hlavne výrobcov a obchodníkov.

Čo to je bezpečnostná obuv?

Bezpečnostná obuv predstavuje osobnú ochrannú pracovnú pomôcku (OOPP), ktorá zabezpečí zamestnancom optimálnu ochranu pred rôznymi druhmi nebezpečenstva na pracovisku ako sú klzké povrchy, ťažké predmety, ostré hrany, elektrický prúd alebo chemikálie. Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť pracovníkom podobné ochranné pomôcky pri činnostiach, kde hrozia zranenia nôh. Bezpečnostná obuv sa odlišuje od ochrannej obuvi jednotlivými bezpečnostnými prvkami ako je ochranná špička z ocele alebo kompozitného materiálu, chrániaca nohu pred tlakom a nárazmi až do 200 J, alebo podrážka odolná voči šmyku či prepichnutiu klincom.

Povinnosť používania bezpečnostnej obuvi na pracovisku sa zamestnávateľov týka najmä pri týchto pracovných činnostiach:

  • Pri manipulácii s ťažkými predmetmi alebo nástrojmi.
  • Pokiaľ pracovníci manipulujú s nebezpečnými materiálmi.
  • Pri práci s ostrými nástrojmi, ako sú nože, sekery, kovy, sklo.
  • Ak dochádza ku kontaktu s elektrickými vodičmi (fázovými i nulovými).
  • Alebo ak ide o prácu na podlahe, ktorá môže produkovať statickú elektrinu.
  • Podobne aj pri manipulácii s rúrami, kmeňmi stromov, kameňmi, valcami, kolesami alebo predmetmi okrúhleho tvaru, ktoré by mohli nohy poraniť.

Nové kategórie S6 a S7 rozšírili úroveň ochrany 

Bezpečnostná obuv je rozdelená do tried a kategórií podľa stupňa poskytovanej ochrany. Norma EN ISO 20345:2022 priniesla viaceré zmeny v ich označovaní ako aj špecifikovaní doplnkovej ochrany, na ktoré sa teraz postupne spolu pozrieme:

Trieda: Bezpečnostná obuv sa naďalej rozdeľuje do dvoch základných tried, ktorými sú: Trieda 1 – bežná obuv vyrobená z kožených a iných materiálov, Trieda 2 - gumová alebo celopolymérová obuv, tzv. gumáky.

Kategórie: Určujú, aké bezpečnostné a ochranné prvky daná obuv má a podľa toho sa rozdeľujú do nasledovných: SB, S1 až S5, no a najnovšie pribudli aj dve nové kategórie S6 a S7. Bezpečnostnú obuv S7 nájdete TU. Obidve obsahujú požiadavku na vodeodolnosť, ktorá sa po novom označuje ako WR. Inak by bola kategória S6 rovnaká ako S2 a S7 ako S3. Líšia sa teda len úrovňou ochrany voči presiaknutiu vody. Pre zaujímavosť uvedieme, že kategória SB je jediná, u ktorej sa môže objaviť aj otvorená päta.

Doplnkové ochrany: Rozširujú základný stupeň ochrany topánky. Môže sa jednať o vodeodolnosť, odolnosť proti prepichnutiu klincom ap. Doplnkové ochrany majú tiež svoje označenie a nová norma ich rozšírila o viaceré varianty, ktoré si teraz priblížime.

Vodeodolnosť sa mení z WRU na WPA a WR

To, že majú topánky vodeodpudivý zvršok, sa podľa predošlých predpisov označovalo ako WRU (Water Repellent Upper). Na získanie WRU certifikácie sa testoval iba samotný vrchný materiál, nie však obuv ako celok. Po novom sa označenie WRU mení na WPA (Water Penetration and Absorption) a pribudla aj doplnková ochrana s označením WR (Water-Resistant), ktorá špecifikuje vodeodolnosť kompletne celej obuvi.

Požiadavka na odolnosť vrchného materiálu topánky voči vode (WPA) sa týka kategórií bezpečnostnej obuvi S2, S3, S6 a S7. Topánky s týmto označením nesmú po dobu 60 minút pri testoch vykazovať zvýšenie hmotnosti textílie viac ako o 0,2 g v prípade styku s vodou alebo nárast hmotnosti skúšobného telesa o viac ako 30 %.

Vodeodolnosť celej topánky s označením WR, ktorá sa týka len nových kategórií S6 a S7, sa testuje napríklad chôdzou vo vode po dobu asi 80 minút, počas ktorej nesmie dôjsť k penetrácii vody do vnútornej časti topánky.

Nové symboly odolnosti obuvi proti prepichnutiu

Označovanie odolnosti topánok proti prepichnutiu sa rozšírilo o dve kategórie, ktoré používateľom po novom objasňujú aj to, z akého materiálu sa ochranná stielka obuvi skladá a aká veľkosť testovacieho klinca bola pri testoch použitá. Predošle označenie týchto vlastností P sa tak rozšírilo o triedu PS a PL.

Symbol P: Tento typ bezpečnostnej obuvi disponuje oceľovou, kovovou stielkou, pričom testovací klinec mal priemer 4,5 mm.

Symbol PL: Nekovová stielka, testovací klinec bol veľký (large), s priemerom 4,5 mm.

Symbol PS: Označuje kategóriu obuvi s nekovovou stielkou, ktorá sa testovala malým klincom o priemere 3 mm.

Ochrana topánok proti prepichnutiu v zmysle označovania kategórií:

Kategória bezpečnostnej obuvi S1 sa podľa novej normy uvádza aj so symbolom P, PS alebo PL. Používateľ tak ihneď vie, aký stupeň ochrany proti prepichnutiu obuv má (S1, S1P, S1PS, S1PL). Ďalšie kategórie, okrem S2 a S4, už majú požiadavku na ochranu proti prepichnutiu klincom automaticky zahrnutú v základných požiadavkách. Uvádzajú sa teda nasledovne: S3, S3L alebo S3S, pričom S3 má oceľovú ochranu proti prepichnutiu, S3L nekovovú ochranu proti veľkým klincom, a S3S nekovovú stielku proti malým klincom. Z označenia je teda jasne vidno, či a akou ochranu proti prepichnutiu topánka disponuje.

Zmeny v označeniach protišmykovosti

Označovanie protišmykovej podrážky triedami SRA, SRB alebo SRC bolo úplne zrušené. Základné požiadavky na protišmykovosť sú obsiahnuté v norme, podliehajú testu na keramickej dlaždici s čistiacim prostriedkom.

Okrem základnej certifikácie odolnosti proti pošmyknutiu sa však teraz dá získať aj dodatočná certifikácia s označením SR (Slip Resistance), kde testovanie prebieha na keramických dlaždiciach s glycerínom.

Pribudli aj dodatočné požiadavky na ochranu bezpečnostnej obuvi

Norma EN ISO 20345:2022 priniesla aj šesť nových dodatočných požiadaviek doplnkovej ochrany bezpečnostnej obuvi. Momentálne je ich teda spolu 18, pričom niektoré boli zrušené a stali sa súčasťou základných požiadaviek na certifikáciu všetkých kategórií, zatiaľ čo iné pribudli. Dodatočné požiadavky sa po novom označujú týmito kódmi:

A – Antistatická obuv
AN – Ochrana členku
CI – Izolácia podošvy proti chladu
HI – Tepelná izolácia podošvy
CR – Odolnosť proti prerezaniu
E – Absorpcia energie v oblasti päty
FO – Odolnosť voči pohonným látkam
LG – Rebríkový úchyt
M – Metatarzálna ochrana priehlavku
WR – Vodeodolnosť
WPA – Prienik a absorpcia vody
C – Čiastočne vodivá obuv
P – Odolnosť proti perforácií (kovová vložka, veľký klinec)
PL – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, veľký klinec)
PS – Odolnosť proti perforácii (nekovová vložka, malý klienc)
SC – Absorpcia úderov na špici, odolnosť proti oderu krycej špičky
HRO – Žiaruvzdorná podošva, odolnosť proti kontaktnému teplu
SR – Odolnosť voči pošmyknutiu (keramická dlažba s glycerínom)

 

 

 

Nové označenie FO

Odolnosť podrážky voči olejom a benzínu (uhľovodíkom) sa podľa revidovanej normy označuje už novým symbolom FO. Predtým bola táto požiadavka povinná a obsiahnutá a vo všetkých kategóriách ochrany bezpečnostnej obuvi S1 až S5. Podľa normy EN ISO 20345:2022 už označenie FO podlieha dodatočnému testu odolnosti voči olejom a benzínu.

Rebríkový úchyt LG nielen pre hasičov

Certifikácia obuvi s podrážkou prispôsobenou na chôdzu po rebríku bola predtým zahrnutá do požiadaviek hasičskej bezpečnostnej obuvi. Podľa revidovanej normy je už však možné používať tento test ako dodatočnú požiadavku pre bezpečnostnú obuv.

Odolnosť proti oderu ochrannej špičky SC

Obuv s označením SC podlieha testu odolnosti proti oderu Martindale s 8 000 cyklami, obuv nesmie vykazovať žiadne známky predratia.

Certifikát má platnosť päť rokov

Bezpečnostná obuv uvádzaná na trh od apríla 2023 musí už spĺňať nové požiadavky. Avšak obuv, ktorá má ešte stále platný pôvodný certifikát (5 rokov), ostáva na pultoch predajní až do doby skončenia jeho pôvodnej platnosti. Najbližšie obdobie sa preto na trhu budú miešať výrobky so starým i novým označením kategórií a tried doplnkovej ochrany až do obdobia, keď všetkým nevyprší platnosť certifikácie a budú sa musieť uchádzať o novú podľa aktuálnej EN ISO 20345:2022.

Chcete si pozrieť ponuku našej obuvi s bezpečnostnými prvkami ochrany? Kliknite SEM a prezrite si ponuku bezpečnostnej obuvi s označením S.

Aplikácia loga

Aplikácia loga

Vaše firemné logo na pracovnom oblečení

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Pri nákupe nad 50 €

Osobný odber na predajni

Osobný odber na predajni

Možnosť vyzdvihnutia objednávky na predajni v Bratislave

Vrátenie tovaru

Vrátenie tovaru

Možnosť vrátenia tovaru do 14 dní