None

Nenechajte ochranu hlavy na náhodu! Spoznajte normy kvality ochrany hlavy

Bezpečnostné ochranné prilby majú za úlohu chrániť hlavu pred rôznymi rizikami a nebezpečenstvami, a to v závislosti od konkrétnej činnosti alebo odvetvia.

Tu sú základné funkcie, ktoré môžete očakávať:

Ochrana pred nárazmi: Prvou a elementárnou funkciou je ochrana hlavy pred nárazmi a nárazovými silami. Prilby majú tvrdú vonkajšiu škrupinu, ktorá absorbuje a rozptyľuje nárazovú energiu, čím minimalizuje poškodenia lebky a mozgu.

Ochrana pred pádom predmetov: Pri niektorých aktivitách - ako napríklad pri práci na stavenisku, môžu prilby chrániť pred pádom predmetov ako sú nástroje, kameň, alebo betónové časti. Prilba s vysokou pevnosťou by mala takýmto nárazom odolávať.

Ochrana pred chemickými látkami a rozptýlenými časticami: V priemysle alebo pri práci s nebezpečnými chemikáliami a príbuznými látkami môže prilba poskytovať ochranu pred ich rozptýlenými časticami a celkami, ktoré by mohli poškodiť pokožku alebo oči.

Ochrana pred elektrickými nebezpečenstvami: Niektoré pracovné prostredia sú vystavené rizikám z priameho alebo nepriameho zásahu elektrickým prúdom či inými úskaliami s ním spojenými. Ochránia ich pred tým špeciálne elektricky izolované prilby.

Ochrana pred tepelnými a ohnivými nebezpečenstvami: V priemysle alebo pri práci v blízkosti horúcich povrchov môžu byť prilby navrhnuté aj tak, aby bezpečne ochraňovali pracovníka pred tepelnými aj ohnivými rizikami.

Pohodlie a bezpečné upevnenie: Prilby by mali byť pohodlné na nosenie, aby ich používatelia mohli pracovať dlhšie a s dostatočným komfortom. Zároveň by mali mať bezpečný systém upevnenia, aby zostali na správnom mieste aj počas pohybu.

Viditeľnosť: Niektoré prilby majú reflexné prvky alebo výrazné farby, čo zvyšuje viditeľnosť užívateľa, a môže byť dôležité v nízkej svetelnosti alebo pri práci v blízkosti pohybu vozidiel.

Ventilácia a termoregulácia: V niektorých prípadoch majú prilby ventilačné otvory alebo iné systémy na reguláciu teploty, aby sa zabránilo prehriatiu. Takúto možnosť majú napríklad aj nárazuvzdorné čiapky.

Ochrana sluchu a zraku: Niektoré prilby môžu byť vybavené príslušenstvom na ochranu sluchu alebo integrovanými ochrannými okuliarmi. Je dôležité si uvedomiť, že rôzne typy prilieb majú rôzne špecializované funkcie a normy, ktoré zabezpečujú ich správne fungovanie pri konkrétnych činnostiach. Preto je dôležité vybrať si prilbu, ktorá je navrhnutá pre vašu konkrétnu potrebu a ktorá spĺňa príslušné bezpečnostné štandardy.

Normy prilieb sa zameriavajú na bezpečnosť a ochranu hlavy, tu sú základné z nich:

CE normy (EN 397, EN 50365, EN 14052, EN 812):

EN397

EN 397 platí pre prilby používané pri pracovných činnostiach a chráni pred pádom predmetov a inými rizikami, ktoré môžu nastať na stavenisku alebo v priemyselnom prostredí. Pri testovaní prilieb spĺňajúcich danú normu platí, že sila prenesená na maketu hlavy počas pádu predmetu s hmotnosťou 5 kg z výšky 1 m nesmie byť väčšia ako 5 kN. Zároveň hrot závažia použitého v teste (3 kg na 1 m) sa nesmie dostať do kontaktu s lebkou.  Tieto testy nárazu a prieniku sú realizované pri teplote prostredia +50°C a -10°C.

Pre prilby spadajúce do tejto normy platia taktiež obmedzenia týkajúce sa horľavosti. Prilba nesmie horieť a vyžarovať plameň viac ako 5 sekúnd po odstránení plameňa.

Norma EN 397 disponuje aj voliteľnými požiadavkami, ktoré v sebe zahŕňajú napríklad testovanie pri extrémnych teplotách, keď sú testy nárazu a prieniku realizované pri teplote prostredia +150°C, -20°C alebo -30°C. Ďalej je to ochrana pred náhodným krátkodobým kontaktom s elektrickými vodičmi pod napätím maximálne 440 V (hodnota dosiahnutá pri striedavom prúde), ochrana pred bočnou deformáciou, keď by mala byť maximálna deformácia prilby menej ako 40 mm a nakoniec odolnosť voči vyprskávajúcim čiastočkám roztavených kovov.

EN 50365

EN 50365 platí pre prilby, ktoré používajú elektrikári pri práci pod napätím. Tieto prilby musia spĺňať všetky podmienky normy STN EN 397 a navyše nesmú obsahovať žiadne kovové časti. Chránia nás pred striedavým napätím AC do 1000 V a jednosmerným DC do 1500 V. Tieto elektrikárske prilby väčšinou nemajú vetracie otvory nakoľko by nimi mohol preniknúť náhodne vodič alebo elektrický oblúk.

EN 14052

EN 14052 je norma pre prilby používaná pri zvýšených rizikách ako sú napríklad nárazy. Tieto prilby sú určené pre extrémnejšie podmienky, poskytujú užívateľovi väčšiu ochranu proti padajúcim predmetom či nárazom mimo vrcholu prilby a proti následnému poraneniu mozgu, fraktúre lebky a úrazom krku. Sú tiež vybavené upevňovacím systémom, ktorý vyhovuje záväzným požiadavkám na uvoľnenie a účinnosť systému. Prilby vyhovujúce tejto európskej norme majú rovnakú odolnosť proti plameňu ako priemyselné ochranné prilby a poskytujú rovnakú doplnkovú ochranu proti ďalším rizikám s výnimkou bočnej deformácie.

EN 812

EN 812 je norma upravujúca požiadavky pre nárazuodolné čiapky pre priemysel. Takáto ochrana hlavy chráni pred zranením po náraze na konštrukciu alebo predmet. V žiadnom prípade neposkytuje ochranu v prípade pádu predmetu. Nárazová energia na čiapku po vykonaní testu dosiahla 12,25 J. Čo sa týka prieniku, hrot závažia o hmotnosti 0,5 kg na 0,5 m sa nesmie dostať do kontaktu s lebkou. Tieto testy sú rovnako ako v norme EN397 realizované pri teplote prostredia +50°C a -10°C. Nárazuodolné čiapky sa v žiadnom prípade nesmú používať ako náhrada bezpečnostnej prilby pre priemysel.

Rovnako ako norma EN 397 disponuje aj EN 812 voliteľnými požiadavkami, ktoré v sebe zahŕňajú testy pre extrémne teploty (testy nárazu a prieniku pri teplote prostredia -20°C alebo -30°C), testy na ochranu pred náhodným krátkodobým kontaktom s elektrickými vodičmi pod napätím maximálne 440 V (hodnota dosiahnutá pri striedavom prúde), ale aj testy na horľavosť, kedy čiapka nesmie horieť a vyžarovať plameň viac ako 5 s po odstránení plameňa.

Záverom

Je dôležité, aby ste pri výbere prilby brali do úvahy konkrétnu činnosť, pri ktorej ju budete používať, a zabezpečili, že prilba spĺňa príslušné normy pre daný druh aktivity. To vám pomôže zabezpečiť maximálnu ochranu vašej hlavy pri všetkých vašich aktivitách.

V našej bohatej ponuke nájdete široký výber bezpečnostných prilieb v rôznych farbách, ďalej nárazuvzdorné čiapky s ochranou proti nárazom a svetlu, ktoré zaručujú dokonalý komfort pri nosení, a, samozrejme, si tu na svoje prídu vášniví milovníci hôr a aj pilčíci - takže výber je naozaj bohatý :)

 

Aplikácia loga

Aplikácia loga

Vaše firemné logo na pracovnom oblečení

Doprava zadarmo

Doprava zadarmo

Pri nákupe nad 50 €

Osobný odber na predajni

Osobný odber na predajni

Možnosť vyzdvihnutia objednávky na predajni v Bratislave

Vrátenie tovaru

Vrátenie tovaru

Možnosť vrátenia tovaru do 14 dní